Zarobki doradcy finansowego

doradca finansowyMówiąc o sektorze finansowym, czasy dzielimy na te przed i po wielkim wybuchu kryzysu gospodarczego. Rok 2008 to nieprzekraczalna cezura, której oparło się w świecie finansjery niewiele i na pewno nie należą do nich osławione już zarobki doradców finansowych.

Czy doradca finansowy zarabia wiele?

Choć nadal źle nie jest i wielu marzyć może jedynie o takich dochodach. A jak kusząca jest to profesja świadczą choćby naiwne pytania na forach, z rodzaju „Czy można zostać doradcą finansowym bez matury?”

Teoretycznie pewnie by można, bowiem zawód ten nie jest zazwyczaj regulowany. Zakładasz działalność gospodarczą i możesz działać, ale wszystko to nie jest takie proste. Przeciętnie 10 tysięcy miesięcznie nie dostaje się za nic. Trzeba znać produkty finansowe, trzeba umieć je skroić na wymiar i sprzedać w dzisiejszych ciężkich czasach.

Zarobki doradcy finansowego poparte działaniem

Trzeba umieć pozyskać dla średniozamożnego klienta kredyt hipoteczny i tu nie da rady skupić się jedynie na swoim zysku i podpisać kilka świstków. Przed 2008 kredyt dostał praktycznie każdy ze stałym dochodem, dziś dostają go nieliczni. Ale jeśli pracujesz na prowincji to nawet będąc dobrym musisz pogodzić się z zarobkami na poziomie 3-5 tysięcy. A nawet będąc w Warszawie nie obrażać się na zajmowanie się ubezpieczeniem OC stałego klienta.

Ile zarabiają najlepsi

Najlepsi zarabiają nawet więcej niż 10 tysięcy, najlepsi pracują dla firm zagranicznych, ale nawet oni są uzależnieni głównie od prowizji i zasobności portfela klienta. Podstawy wynagrodzenia są niewielkie, już nie można sobie pozwolić na błąd. Klient musi, po prostu musi być zadowolony, aby doradca zarabiał głównie dzięki łańcuszkowi polecanych i polecających.

Podsumowując

Na pewno nie jest to monotonna praca, ale pisząc że to łatwa praca, prawdopodobnie skłamiemy, gdyż zawód wymaga rozległych kontaktów, które zdobywa się latami. Ponadto trzeba wyróżniać się cechami interpersonalnymi, takimi jak otwartość do drugiego człowieka, pewność siebie, uporządkowanie. Jeśli masz te cechy, to istnieje szansa, że sprawdzisz się w tym zawodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>